Haber

Brezilya eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun evine polis baskın düzenledi.

Brezilya federal polisi, eski devlet lideri Jair Bolsonaro’nun başkent Brasilia’daki konutuna baskın düzenledi. Baskının, Kovid-19 aşısı ve devletin ilgili veri tabanına temaslı soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği kaydedildi.

Reuters’a konuşan konuya yakın iki kaynak, Brezilya hükümetinin Kovid-19 veri tabanına yanlış bilgi girdiğinden şüphelenilen bir grupla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Bolsonaro’nun konutuna baskın düzenlendiğini ve Bolsonaro’nun yardımcıları Mauro Cid ve Max Guilherme’nin, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını paylaştı. yapılan bire bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. .

6 KİŞİNİN TUTUKLANMASI

Brezilya federal polisi de günün erken saatlerinde bir açıklama yaparak, Brasilia ve Rio de Jenario’da 16 arama ve el koyma emri ile altı önleyici gözaltı emri uyguladıklarını duyurdu, ancak şahısların isimlerini vermedi. Bolsonaro’nun sözcüsü ve avukatı ise konut baskını ve gözaltılarla ilgili açıklama yapmadı.

‘İDEOLOJİK BİR SEBEP VAR’

Polisin açıklamasına göre, Bolsonaro’nun başkanlığı sırasında, Kasım 2021 ile Aralık 2022 arasında adı açıklanmayan kişilerin bağışıklık durumunu değiştirmek için Covid-19 aşı veri tabanına yanlış veriler girildiği iddia edildi. Buna göre, bu kişiler daha sonra aşı sertifikası alabildi ve Brezilya ve ABD’deki Covid-19 kısıtlamalarını atlatmak. Polis, grubun hareketinin arkasında “ideolojik bir neden” olduğunu söyledi.

Brezilya’nın eski devlet başkanı Bolsonaro, Kovid-19 aşılarıyla ilgili şüphelerini kamuoyu önünde sık sık dile getiriyor ve asla aşı yaptırmayacağını söylüyordu. (DIŞ HABERLER)

haberortakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu