Teknoloji

NVIDIA’nın yeni yapay zekası, görüntülü aramalarla ilgili büyük bir sorunu çözecek

COVID-19 salgını ile güzel bir şekilde hayatımıza giren görüntülü görüşmeler hayatımızı kolaylaştırsa da bazen kabusa dönüşebiliyor. Eğer harici bir kamera kullanıyorsanız ve bu kamera direk olarak size bakmıyorsa ekrana baktığınızda karşınızdaki kişilerin yüzüne bakmadığınız bir durum ortaya çıkabilir. Diğer bir deyişle, konuştuğunuz kişiyi görmek için ekrana baktığınızda, başka bir yere bakıyorsunuz ve sohbetle ilgilenmiyormuş gibi görünüyorsunuz.

Kameraya yakın veya yakın durmak ya da kameranın konumunu ekranla mümkün olduğunca eşleştirmeye çalışmak için çeşitli süreksiz analizler yapılsa da yapay zeka sayesinde bu sorundan kısa sürede tamamen kurtulabiliyoruz.

NVIDIA’nın yeni Göz Teması Yapay Zekası, Kameraya bakmadığınız zamanlarda bile sürekli kameraya bakıyormuş gibi görünmeniz için farklı bir analiz sunabilir. Yayınlanan görüntü teaser’ı, izleyicilerin kameraya bakıp bakmadığınızı anlamasını zorlaştıran bir biçimde inanılmaz derecede gerçeğe yakın bir görüntü sunuyor. Etkileyici bir şekilde, yapay zeka, kişi telefonunda olsa ve yüzünün etrafında başka rahatsızlıklar olsa bile çalışmaya devam ediyor.

Bakışları daha az keskin hale getirmek için biraz ince ayar yapmak gerekli olsa da, teknoloji göz temasını sürdürmekte zorlanan birçok kişi tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Bazı, özellikle otistik spektrum bozukluğu (ASD) olanlar için , göz teması rahatsız edici olabilir, bu da kişinin konuşmalar sırasında ilgisiz görünmesine neden olabilir. Göz Teması, bu cins insanları toplantılarda daha rahat hissettirebilir.

Bu özelliğin ayrıca bir bağlantı kesme özelliği vardır. Bu seçenek ile kameradan makul bir mesafe uzaklaştığınızda, AI her zaman bakışı durdurur ve minimum aralığa dönmenizi bekler.

Bağlantı kesme özelliği zaman zaman görüntüde sorun yaşatıyor gibi görünse de RTX 2060 ve üzeri NVIDIA ekran kartına sahip herkes tarafından kullanılabileceğini düşünürsek oldukça etkileyici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Göz Teması özelliği hala beta aşamasındadır ve tüm karmaşık yeni teknolojilerde olduğu gibi, bazı önemli aksaklıkları olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu