Haber

Nikki Haley: “ABD’den nefret eden ülkelere para vermeyi bırakacağız”

YENİ ABD başkanlık seçimi adayı Nikki Haley, “Ben başkan olduğumda ABD’den nefret eden ülkelere para vermeyi bırakacağız” dedi. söz konusu.

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den adaylığını açıklayan Haley, Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı 2023’te (CPAC 2023) konuştu.

Haley, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi iken müttefiklerinin arkasını kollayacağını ancak ABD’nin arkasında durmayan ülkelerin isimlerini not alacağını söylediğini söyledi.

Bu bağlamda ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ardından yaşananları hatırlatan Haley, şunları söyledi:

“128 ülke bizi ihbar etti. İsimlerini aldım. Ofisime gittim personelime bir liste yaptırdım. 193 ülke sıralamışlar. İkinci sütuna da ABD’ye verdikleri lehte ve aleyhte oylarını yazmalarını istedim. Son sütuna, onlara ne kadar dış yardım verdiğimizi yazmalarını istedim.”

Haley, ABD’nin “kuyu kazan” ülkelere milyarlarca dolar verdiğini öne sürerek, “Bizi sırtımızdan bıçaklıyorlar, sonra dönüp para istemek için uzanıyorlar.” ifadesini kullandı.

Haley, bu ülkelerden bazılarının “Amerikan askerlerini öldürmeye çalışan teröristleri desteklediğini” belirterek, “Pakistan’a, Irak’a, Filistinlilere, hatta komünist Küba ve Çin’e dış yardım veriyoruz. Dost satın almaya çalışmaktan vazgeçmeliyiz.” söz konusu.

Haley, “Başkan olduğumda ABD’den nefret eden ülkelere para vermeyi bırakacağız” dedi. dedi.

haber-dereli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu